Písek musí mít přesné parametry
Kdybyste proháněli čerpadlem bazénovou vodu skrze písek posbíraný na staveništi, mělo by to tak zanedbatelný efekt, jako kdyby ve filtraci téměř žádný písek nebyl. Podmínkou k úspěšnému provozování filtrace jsou totiž přesně stanovené parametry jednotlivých zrn. V první řadě musí být stejně velké, tedy alespoň v určitém rozmezí. Nejčastěji se jedná o velikost mezi 0,5 mm a 1,2 mm.
Písečná zrnka musí být také velmi ostrá, protože pokud by byly hrany omleté a zakulacené, zvětšily by se tím mezery mezi nimi a filtrace by opět postrádala na účinnosti. Jestliže tedy aplikujete do své bazénové filtrace doporučený písek do filtrace chlorito.cz, zařízení bude spolehlivé a plně funkční. Ovšem pozor – s pískem ve filtraci je to stejné, jako s pískem v přírodě, na říčních dnech. Tam se vlivem vodní eroze neustále zrníčka omílají a časem se zaoblí. Tento proces trvá v bazénové filtraci zhruba dva až tři roky, v závislosti na četnosti užívání bazénu.
Kam s použitým pískem
Také rádi řešíte ekologická dilema třídění odpadů a jeho ukládání. To je jistě chvályhodné, a podobně se můžete zachovat i v případě písku do filtrace. Jistou možností je vysypat jej do kontejneru s komunálním odpadem, tím se nic nepokazí a spíše naopak to přispěje ke zhutnění skládky, ovšem pouze tehdy, nemíří-li tento odpad do spaloven, tam by byl písek spíše na obtíž. V odborných zdrojích se uvádí, že na skládky putuje zhruba polovina komunálního odpadu, a ve spalovnách skončí přibližně jedna desetina jeho celkového množství.
Naštěstí existuje i mnoho jiných řešení, kam písek vysypat. Můžete jej například využít pro provzdušnění trávníku či záhonu se zeleninou. V zimě se zas hodí jako posypový materiál na chodník a v létě jej mohou užít (pokud je čistý a propláchnutý) děti na pískovišti. Jistou možností je také výsypka pro bosonohý chodník.